Miks ei peaks ise autot lammutada?
Romusõidukid on ohtlikud jäätmed, mis võivad keskkonda ja tervist kahjustada. Omanikud jätavad need tihti hoovi lagunema või lammutavad ise, mis on seadusega keelatud. Näiteks mootoriõli võib saastata vett, konditsioneeri gaas ohustab keskkonda ja vale käitlemine võib põhjustada tulekahju. Kui sõiduk on juba ise lammutatud, saab selle siiski jäätmekäitlejale anda.
Saada enda romu uuele taaskasutusringile
Keskkonnaluba omavad jäätmekäitlejad suunavad sõiduki osad korduskasutusse või materjalid ringlusse, tagades keskkonnahoidliku käitlemise. See vähendab jäätmeid ja annab vanale autole uue võimaluse.
Hoidu ebaseaduslikest lammutusteenuse pakkujatest
Ära usalda oma autot illegaalsetele kokkuostjatele, kes ei väljasta lammutustõendit ega registreeri sõidukit oma nimele. See jätab auto sinu nimele liiklusregistris, tuues kaasa võimalikke probleeme. Kontrolli lubadega käitlejaid Transpordiameti kodulehelt: https://transpordiamet.ee/soiduki-lammutamine.
Kampaania reeglid
Kampaania eesmärk on koguda seisma jäänud sõidukid, vähendades keskkonnaohtu. Raha äraveo eest ei maksta ning see on mõeldud neile, kel pole võimalust ise autot ära viia. Omanikul tuleb esitada registreerimistunnistus.
Tellides jäätmekäitlejat, on oluline arvestada järgmist:
- Kui sõiduki omanik on äraveo tellija, peab ta esitama jäätmekäitlejale kehtiva registreerimistunnistuse. Kui dokumendid on kadunud, tuleb pöörduda Transpordiameti poole, kes väljastab vajalikud tõendid.
- Kui tellija ei ole sõiduki omanik, kuid sõiduk on tuvastatav (nt registreerimisnumber või VIN-kood on olemas), tuleb esitada Transpordiametile taotlus koos sõiduki fotodega. Seejärel saab amet kontakteeruda omanikuga. Kui omanik annab äraveoks nõusoleku, saab protsessi jätkata. Kui omanik keeldub, ei ole äravedu võimalik.
Taotlus tuleb saata digiallkirjastatult, aadressile info@transpordiamet.ee. Taotlus: https://transpordiamet.ee/taotlused-blanketid#soidukid-maismaa
Kui sul on üldiseid küsimusi kampaania kohta, võta ühendust Kliimaministeeriumiga telefonil: 626 2859 või
Kastre Vallavalitsuse keskkonnakorralduse spetsialistiga: Reemet Tannberg, reemet.tannberg@kastre.ee.