
INTERREG on Euroopa Liidu ühtekuuluvuspoliitika vahendiks, millega püütakse lahendada piiriüleseid probleeme ja arendada ühiselt eri territooriumide potentsiaali. Kastre vallal on võimalus osaleda Eesti-Läti 2021-2027 programmis. Eesti-Läti programm 2021-2027 on Euroopa territoriaalse koostöö eesmärgi (INTERREG) piiriülese koostöö programm, mis hõlmab NUTS III taseme piirkondi Eestist (Lõuna-Eesti, Lääne-Eesti) ja Lätist (Kurzeme, Pierīga, Rīga, Vidzeme).
Läti Ülikooli Geograafia ja Maateaduste teaduskonna meeskond soovib INTERREG prpgrammi raames koos kohaliku omavalitsusega läbi viia projekti toitainete ringlussevõtuks jätkusuutlikes omavalitsustes. Projekti eesmärgiks on välja töötada meetod üleliigse fosfori eemaldamiseks kohaliku omavalitsuse järvedes. Veekogust eemaldatud fosforit soovitakse järgmises etapis kasutada taimedele vajaliku väetisena.
Kastre valla munitsipaalomandisse kuuluva Võnnu paisjärve vee seisund on olnud aastaid väga halb (veepinnal roheline kiht, suveperioodil ebameeldiv lõhn). Eelnevalt teostatud suplusvee proovide järgi on piirnormid ületatud ning järves ujuda ei tohiks.
Tulenevalt Võnnu paisjärve seisundist soovivad Läti Ülikooli teadurid läbi viia Võnnu paisjärves uurimise ning saadud andmete põhjal välja töötada prototüübi, mille abil oleks võimalik kohalike omavalitsuse veekogudest eemaldada üleliigset fosforit. Projekti periood on juuni 2024 kuni juuli 2026.
Kogu projekti eelarve on 52 500 eurot, millest 80%, s.o 42 000 eurot, on finantseeritud INTERREG Eesti-Läti 2021-2027 programmi raames. Kastre Vallavalitsuse omaosalus projektis on 10 500 eurot kogu projekti perioodi jooksul (3 a.). Projekti raames välja töötatud prototüüp jääb Kastre Vallavalitsuse omandisse. Projekti kogueelarve on 989 250,00 €, millest 80% ehk 791 400,00 € moodustab ERDF rahastus.
Projekti tulemused:
- Kolm pilootprojekti, millega arendatakse ja katsetatakse uuenduslikke toitainete vähendamise süsteeme kolmes munitsipaalveekogus, sealhulgas kasutatakse kaugseire lähenemisviise Lätis ja Eestis.
- Pinnaveest toitainete püüdmiseks ja väetisena kasutamiseks ühtne lahendus, samuti veereostuse seire digitaalse tööriista väljatöötamine, tuginedes 3 pilootprojektis saadud kogemustele.
- 7 organisatsiooni piiriülene koostöö, mis tagab väljatöötatud lahenduse juurutamise omavalitsustes, samuti kaugseire tööriista edasise hoolduse kokkulepe.
Projekti partneriteks on:
- Läti Ülikool (Läti)
- Tartu Ülikool (Eesti)
- Ühing „Balti rannikud“ (Läti)
- Cēsise vald (Läti),
- Limbaži vald (Läti),
- Kastre vald (Eesti).
- Juhtpartneriks Läti Bioteaduste ja Tehnikaülikool (Läti)
Täpsem info projekti kohta on kättesaadav programmi kodulehelt: https://estlat.eu/et

15. – 18. jaanuaril 2025 toimus kohtumine Riias
15. ja 16. jaanuaril 2025 toimus Riias projekti “Circular Nutrient Recovery for Sustainable Municipalities (NutriLoopWorks)” avakoosolek, millest võtsid osa seitse projektipartnerit Lätist ja Eestist. Partnerite hulka kuuluvad Läti Bioteaduste ja Tehnikaülikool, Läti Ülikool, Tartu Ülikool, ühendus “Baltijas Krasti”, Cēsise maakonna omavalitsus, Limbaži maakonna omavalitsus ja Kastre vald.
Avakoosolekul arutasid partnerid projekti elluviimise tegevusi, tugevdades koostööd erinevate sidusrühmade vahel. Kohtumisel selgitati välja ka peamised sidusrühmad omavalitsustes, kuhu prototüübid paigaldatakse.
Kohtumise teine päev oli pühendatud uurimistööle ja praktilistele kogemustele Riia ja Jelgava piirkonnas. Osalejad külastasid Läti Ülikooli Akadeemilist Keskust, kus tutvustati erinevat tüüpi laboreid ning seejärel suundusid osalejad Zaļenieki vallas (Jelgava piirkond) asuvasse farmi “Mežacīruļi”, kus tutvuti tehismärgaladega kui põllumajandusliku veereostuse vähendamise lahendustega ning ujuvate tehissaarte prototüübiga (Interreg Eesti – Läti projekt BioFloat). Lõpuks külastasid partnerid Jelgavas taimekaitse teadusinstituuti “Agrihorts”, et näha uuendusi taimekaitses ja ressursside säästlikus kasutamises (Interreg Eesti – Läti projekt Digital Greenhouset)

