Kastre valla 2025. aasta kaasavasse eelarvesse oli võimalus ettepankuid esitada 20. oktoobrist kuni 20. novembrini 2024. Laekus 4 ettepanekut, mida analüüsis hindamiskomisjon ning kõik esitatud ettepanekud otsustati hääletamisele saata.
Rahvahääletus toimub elektroonilises VOLIS keskkonnas 17.veebruarist kuni 9. märtsini. Hääletada saavad kõik vähemalt 16-aastased Kastre valla elanikud ID-kaardi, mobiil-ID või Smart-ID-ga.
Pargi ja sõida.
On selge, et säästlikum viis liiklemiseks on kasutada ühistransporti. Hajaasustus Kastre vallas aga pärsib oluliselt bussile jõudmist. Kui bussile minekuks tuleb kasutada autot, muudab see logistika keerulisemaks ja ka vähem säästlikumaks. Lisaks tee laiendamisele, aitaks koormust vähendada ka ühistranspordi süsteemi parendamine. Bussiliikluse tihedamaks muutmine on kallis ja ilmselt kaugema tuleviku teema. Küll aga saab teha ka väiksemaid asju selleks, et praegust olukorda leevendada või mugavamaks muuta. Idee on rajada Liivaku bussipeatuse juurde katusega rattaparkla. Selliselt saavad nii lapsed, kes linna trenni sõidavad või täiskasvanud lukustada oma ratta korralikku rattaparklasse ning jätkata teed edasi ühistranspordiga. Pargi ja sõida on populaarne kõikjal maailmas. Ka Tartumaal on juba mitmeid taolisi lahendusi kasutatud näiteks nii Kambja- kui Nõo vallas. Kohalike ametnike sõnul leiavad need palju kasutust. Asukoht on valitud selle järgi, et võimalikult paljud selle piirkonna inimesed saaksid rattaparklat kasutada. Potentsiaalseid kasusaajaid on palju ning idee on mõeldud kõigi vanusegruppide jaoks, mis tõstab idee esitaja arvates selle väärtust.
Maksumus: 10 000 eurot.

Melliste suplusala korrastamine
Suplemisala on liiga kitsas ja osaliselt kinni kasvanud. Seda on vaja laiendada, taimestikust puhastada ja tuua täiendavalt liiva. Rannaala korrastada, kärpida rannas oleva puu oksi, et päikest rohkem randa pääseks ja rannaala mõjuks korrektsemalt. Riietuskabiin ja wc vahetada viisakama lahenduse vastu ja/või korrastada. Atraktsioonide paigaldamine väikelastele liu laskmiseks, ronimiseks ja kiikumiseks, veeliumägi jne.
Maksumus: 20 000 eurot.

Männi tn 4a mänguväljak
Männi tn 6 elanikud soovivad hetkel KÜ maal asuva mänguväljaku ümberviimist Männi tn 4a munitsipaalmaale, mis on üldkasutatav maa. Põhjuseks toome välja selle, et oleme maja renoveerimas ja soovime säilitada maja seina ning ümbrust ja kuna praegune mänguväljak ei täida meie reaalseid vajadusi. Samuti asub maja otsas gaasitorustik, mille lähedus praegusele mänguväljakule ei ole turvaline. Soovime mänguala viia kolme paneelmaja vahelisele munitsipaalalale. Hetkel asuvad antud alal suuresti kasutuseta seisvad metallist pesukuivatustorud, mis on ajahambusse jäänud ja väga minimaalse kasutusega. Küljel asub kiviplaatidega sillutis. Teeme ettepaneku osaliselt pesukuivatustorud alles jätta sellele alale, kus all on kiviplaadid või kui küsitlusest selgub, et ei soovita neid üldse visuaalse pildi säilimiseks, siis ka täienisti eemaldada. See ala, kus eemaldame torud (koos otstega, mis on maa sees, ehk siis ka betoonotsad tuleb välja kaevata), oleks uus mänguväljakuala. Uus asukoht võimaldaks sellele alale ligipääsu igast küljest ja oleks kõigi kolme maja keskel ja turvaline, ka akendest on vaade alale, et lastel oleks turvaline. Mänguväljakut näeme ette avalikus kasutuses. Mänguala saaksid kasutada kortermajade pered, noortekeskuse-päevakeskuse-juuksuri-kaupluse külastajad-lapsed.
Uus planeeritav mänguväljak nõuab ehitusprojekti, ehitusluba, kasutusluba.
Mängukoht saab olema ka vanematele naabritevaheliste kohtumiste ja kohalikule kogukonnale puhkamise kohaks. Seoses sellega tuleb planeerida kohad pinkidele, need peavad olema paigutatud nii, et istuja saaks jälgida üheaegselt võimalikult suurt osa mänguväljakust. Prügikast on vajalik mängukoha korrashoidmiseks.
Meie suur soov oleks tagada võimalikult mitmekülgne, maksimaalselt laste mänguvajadustele vastav mänguväljakute seadmete komplekt.
Ettepaneku järgi soetatakse: Metall- või puitkonstruktsiooniga kiik (üks tavaiste, üks beebiiste), Liivakast mõõtudega 3000 x 3000 mm (materjali paksusega vähemalt 50 mm sügavimmutatud materjal), mängulinnak (kasutamiseks vähemalt kuni 8 lapsele), pesakiik (peab sobima vanusele 1+ ja võimaldama mängimist kuni 3 lapsele korraga), istepink mänguväljaku juurde (1-2 tk), valgustus.
Maksumus: 20 000 eurot.

Tuigo kooli jõulinnak
Kuna Tuigo tee äärde ehitatud kergliiklustee on kasutusel väga aktiivselt tervisesportlaste poolt, sobiks Tuigo kooli alal asuvale haljastusalale väga hästi jõulinnak, mida külaelanikud, lapsed või ka laste vanemad saaksid kasutada tervise arenduseks ja sotsialiseerumiseks. Võimalus luua väiksemas mõõtmes palliplats (korv- või jalgpalli jaoks). Eriti arvestades, et lähitulevikus lisanduvad ka Kure tee krundid ja nendega kaasnevad elanikud.
Maksumus: 20 000 eurot.
