« Tagasi

Noorte tänavakunsti projekti valmimine lükkub 2023. a kevadesse

Tänavakunstnik Von Bomb viis aprillis 2022 läbi tänavakunsti töötoad kolmes Kastre valla koolis. Tegu oli avapauguga pikemale tänavakunsti projektile, mille käigus valmivad lähiaastatel Kastre valla eri paigus asuvatele hoonetele märgiliste sündmuste teemalised tänavakunsti teosed. Septembrist oktoobrini kestnud Roiu bussipeatuse miniprojekt teemal "Noortelt noortele" šabloonid on valmis, aga töö pealekandmine ootab kevadisi soojemaid ja kuivemaid ilmasid.

Indrek Haas, kunstnikunimega Von Bomb, sai ülesandeks mõelda välja ja teostada koos Kastre valla noortega mastaapne kunstiteos Roiu bussipeatuse kaunistamiseks. Esimesel kohtumisel sõnastati võimalik visioon: Kastre vald kui kauni looduskeskkonnaga paik, kus elab karvalisi ja sulelisi; loomadest valiti välja karu, põder, rebane ja kass. Oktoobris toimunud neljal kohtumisel asuti stencil tehnikas välja lõikama kunstniku ette valmistatud šabloone. Terava vaibanoaga töötamine eeldas käeosavust ja vastupidavust, sest noored töötasid tundide kaupa kõhuli põrandal. Teose põhitooniks ning figuuride taustaks valiti metsaroheline, millelt loomad tuuakse esile kontrastsete toonide abil.

Algselt oli Roiu bussipeatuse kunstiteos mõeldud valmima Kastre valla 5. sünnipäevaks. Šabloonidega olid noored väikese lisaabiga haridus- ja kultuuriosakonnalt ka graafikus, kuid kui kätte jõudis koolivaheaja nädal - ühtlasi ka valla sünnipäevanädal - siis oktoobri lõpu vihmad ja öökülm tõid endaga kaasa olulise tagasilöögi. Kuna Roiu bussipeatuse seintel olid noorte graffitid varasemast perioodist, vajasid seinad ühtlase tooni saavutamiseks kaht kihti värvi. Teine värvikiht aga ei kuivanud ega kuivanud ja lõi miinuskraadidega seinast lahti. Ühiselt noortega otsustati, et värvimistöödega jätkatakse kevadel, mil ilmad soojad ning siis on võimalik juba šabloonide abil loomade figuurid lõplikult seintele kanda.

Tagasilöök tegi kõigil meele nukraks, sest palju töötunde oli projekti juba panustatud ning valmimiseelne ootusärevus oli suur, kuid pigem astuda samm tagasi korrektsema lõpptulemuse nimel! Projektis osalejad loodavad Roiu piirkonna elanike mõistvale suhtumisele vahepealsel perioodil sügisest uue kevadeni.

Kunstiprojektis löövad kaasa Adeele Raaperi, Kirke-Liis Taaramäe, Annabel Tagaküla ja Valter Käärma Võnnu Keskkoolist ning Lili Marleen Saar, Signete Marleen Uibo, Naomi Maria Šamber, Vjatšeslav Stupak ja Lisandra Radionov Sillaotsa Koolist.