« Tagasi

Maailmakoristuspäeva meeskond kutsub kõiki prügi kaardistama

Neli kuud enne septembris toimuvat ülemaailmset koristuspäeva on 90 riiki alustanud prügi kaardistamise kampaaniaga, et mobiilirakendusega World Cleanup app fikseerida maakera kõige prügisemad paigad. 
 
Maailmakoristuspäeva juhi Eva Truuverki sõnul on prügi kaardistamine väga tähtis sissejuhatus maailma ajaloo suurimale kodanikualgatusele, mille raames hakkavad 15. septembril Eesti juhtimisel ühel ja samal päeval maakera puhtamaks koristama korraga ligi 150 riiki. 
 
"Kaardistamise eesmärk on luua nn prügiandmebaas, et näha probleemi ulatust. See on vajalik info teadlastele, kes saavad analüüsida ja välja töötada lahendusi, kuidas prügi vähendada. Selleks on kokku pandud eraldi ülemaailmne Teeme Ära teadlaste tiim, kes hakkab kogutud andmetega edasi töötama," rääkis Truuverk.
 
Prügi kaardistamine on lihtne. Selleks tuleb alla laadida World Cleanup app, kaardistada looduses liikudes teele jäävad prügihunnikud, teha rakendusega foto, märkida prügi asukoht ja koostis ning laadida üles.
 
Eesti koristustiimi juhi Raimo Matvere sõnul saab prügi kaardistamist ühendada näiteks ettevõtete ja asutuste suvepäevadega, koolitus- ja motivatsioonipäevade või meeskonnaüritustega. "Kaardistamine on väga oluline, sest selle põhjal saame panna paika koristuspäeva plaani - kuhu ja kui palju inimesi koristama saata," kutsus Raimo Matvere kõiki inimesi, ettevõtteid ja riigiasutusi kaardistamisega liituma.
 
"Samuti on kõik teretulnud tulema 15. septembril välja ja andma oma väärtusliku panuse koristuspäeva õnnestumisse," lisas Matvere, kelle sõnul plaanitakse Eestis keskenduda peamiselt metsadele aga ka mererandadele ja järvede-jõgede kallastele.
 
Koristuspäev saab teoks koostöös Eesti maaomanike, kohalike omavalitsuste, jäätmekäitlejate, Eesti ettevõtete ja inimestega. 
 
 
Taust: 
  • Maailmakoristus ehk Let's Do It! World toimub ühe päeva jooksul, 15. septembril 2018. aastal. Riikide nimekiri maailmajagude kaupa: https://www.letsdoitworld.org/countries/. Tänaseks on liitunud juba 130 riiki.
  • Aktsiooni eesmärk on lisaks prügi kokku korjamisele tähelepanu juhtimine globaalsele prügiprobleemile ja lahendustele.
  • Üleilmne koristuspäev teeb koos päikesega planeedile tiiru peale – see algab hommikul kell 10.00 Uus-Meremaal ning lõpeb 36 tundi hiljem Hawaiil. Prügikoristusaktsioon algab Eesti aja järgi 15. septembri keskööl.
  • Liitunud riigid on võtnud eesmärgiks kaasata oma riigis koristama sajad tuhanded, isegi miljonid inimesed. See teeb juba tänaseks maailmakoristusest suurima kodanikualgatuse läbi aegade. Samuti on see suurim ja globaalseim Eestist alguse saanud kodanikualgatus. 
  • Maailmakoristuse staap hakkab paiknema Tallinnas Ülemiste Citys. Eesti, Tallinn ja Ülemiste City saavad sel päeval olema maailma naba. Tallinnasse koonduvad kogu maailmas toimuva koristuspäeva tulemused ja info. 
  • Maailmakoristusel on nüüd olemas ka eestikeelne koduleht: www.maailmakoristus.ee ja Facebooki leht: https://www.facebook.com/maailmakoristuseesti/
 
Fotod eilselt Maailmakoristuspäeva tiimi infoõhtult (autor Anneli Ohvril): https://www.dropbox.com/sh/zq499k4ig6h8neq/AACP-VW9mvWg2gEQvIcZTFT4a?dl=0
Maailmakoristuspäeva tiimijuhtide ettekanded on järelvaadatavad Teeme Ära Maailmakoristuspäev Eestis Facebooki lehel: https://www.facebook.com/maailmakoristuseesti/
 
Lisainfo:
Eva Truuverk
Maailmakoristuspäeva juht 
+372 552 6063
 
Raimo Matvere
Eesti koristustiimi juht
+372 520 6098
 
Heidi Hanso
Eesti kommunikatsioonijuht
+372 5341 3088